Novice, članki in odmevi ...
Tik pred zaključnimi šolskimi koncerti se iztekajo še zadnji glasbeni dogodki, ki obeležujejo 70. obletnico Glasbene šole Koper. Tokrat so se predstavili oddelki godalcev, kitaristov in pihalcev. Zaključek slavnostnih prireditev pa je bil namenjen koncertu učiteljev obalnih glasbenih šol, ki ga je pospremila otvoritev stalne fotografske razstave fotografa Borisa Zabukovca.
Preberi več ...
Od 4. do 18. marca so na Gorenjskem tekmovali mladi glasbeniki Slovenije v klavirju, flavti, oboi, klarinetu, saksofonu, fagotu, petju, diatonični harmoniki, komornih skupinah s trobili in jazzovskih zasedbah. 22. marca so na sklepnem koncertu v dvorani Konservatorija za glasbo in balet v Ljubljani nastopili izbrani prvonagrajenci.
Preberi več ...
3. - 7. december 2018 - Mednarodni bienale sodobne glasbe Koper je bil prvič organiziran pred 10. leti in letošnji šesti bienale je bil posvečen čutilom, ki jim je bil namenjen po en koncert. Čutila so naše vodilo skozi življenje in preko njih dojemamo tudi glasbo ali kot smo lahko prebrali v brošuri bienala, »ničesar ni v umu, kar ni bilo prej v čutih« (Sv. Tomaž Akvinski).
Preberi več ...
Prvi mednarodni mladinski zborovski festival Aegis Carminis, ki je Koper bogatil od četrtka do nedelje, je v dvorano Sv. Frančiška privabil številne obiskovalce.
Preberi več ...
Enajstletni Maj Pajić, učenec Osnovne šole Sečovlje in piranske podružnice Glasbene šole Koper, ima za sabo že osem pomembnih tekmovanj. Na vseh je prejel zlata priznanja, kar petkrat pa je zasedel absolutno prvo mesto ali prejel absolutno prvo nagrado. Ob koncu lanskega šolskega leta je bil nagrajen še z zlatim violinskim ključem.
Preberi več ...
O obletnicah številnih vzgojno - izobraževalnih zavodov po Sloveniji v zadnjem času pogosto beremo ali slišimo v medijih. Tudi na obali imamo kar nekaj izobraževalnih in medijskih javnih zavodov, ki praznujejo okrogle obletnice svojega delovanja. Med njimi tudi Glasbena šola Koper od septembra dalje slavi svoj 70. rojstni dan, ki ga obeležuje z različnimi koncerti in glasbenimi dogodki. V januarju je v okviru obletnice priredila kar dva večja orkestrska dogodka.
Preberi več ...
Koprski kvintet klarinetov na Openskih glasbenih srečanjih
Preberi več ...
17-letni pianist Andrey Ilienko je dijak tretjega letnika umetniške gimnazije v Kopru. Rojen je bil v Moskvi, njegova družina pa prihaja iz Ukrajine.V Slovenijo so se preselili leta 2005 in takoj naslednje leto se je Andrey začel glasbeno šolati na izolski podružnici Glasbene šole Koper.
Preberi več ...
V prazničnem decembrskem vzdušju med številnimi prireditvami v obalnih krajih velja posebej omeniti tri glasbene dogodke v Sečovljah. Verjetno smo prvič v zgodovini tega kraja lahko prisostvovali koncertu, nastopu jazz ansambla, ter predstavitvi glasbenih instrumentov.
Preberi več ...
Simfonični orkester Glasbene šole Koper Vladimir Lovec, ki ga danes vodi Žiga Cerar, ima svoje zametke v prvem šolskem orkestru iz leta 1955, ko ga je ustanovil skladatelj, po katerem orkester nosi ime.
Preberi več ...
Glasbena šola Koper v tekočem šolskem letu slavi 70 let delovanja, kar je oktobra obeležila na slavnostni prireditvi v portoroškem Avditoriju, v nadaljevanju leta pa bo slavila na koncertih aktivov posameznih glasbil. Glede na to, da so pred 70. leti v Portorožu začeli s poukom klavirja in so se ostali instrumenti pridružili nekoliko kasneje, so prvi koncert priredili ravno pianisti.
Preberi več ...
Vsaki dve leti se v organizaciji Glasbene šole Koper in Modriart v Kopru odvija vse bolj odmeven mednarodni dogodek, ki je namenjen mladim flavtistom, njihovim učiteljem, staršem in ljubiteljem flavte na sploh.
Preberi več ...
6. Mednarodni bienale sodobne glasbe, ki se je v Kopru sklenil v petek, je v petih dneh na sedmih koncertih ponudil izvedbe skoraj 50 sodobnih skladb; 12 jih je bilo prvič izvedenih v Sloveniji, pet pa jih je doživelo krst.
Preberi več ...
Meči, sablje, noži in sabljanje so njegova strast. A tudi klasična glasba. Slišati je, kot da bi šlo za skrivnosten lik iz kakšnega akcijskega filma. V resnici pa je 37-letni Antonije Hajdin povsem običajen mož, predan družini, glasbi in športu. »Že od malih nog sem oboževal rezila, pa tudi violončelo. Konec koncev je oboje povezano – godalni lok je zgrajen kot rezilo, drža loka je izšla iz drže meča,« pojasni Hajdin.
Preberi več ...
Na tretjem abonmajskem koncertu Kulturnega doma Nova Gorica se je s Komornim godalnim orkestrom Slovenske filharmonije, ki v tej sezoni praznuje 25-letnico delovanja, predstavila Nika Toškan, obetavna mlada violinistka iz Kubeda.
Preberi več ...
Danes z 200. člankom in radijsko oddajo praznujejo Primorski glasbeni talenti, rubrika, pri kateri sodelujeta medijski hiši Radio Koper in Primorske novice. Že šest let ob četrtkih z veseljem spoznavamo nadarjene iz 13 glasbenih šol.
Preberi več ...
Nika Gačnik, prikupna devetošolka in zelo uspešna violinistka, v domači Izoli obiskuje podružnico Glasbene šole Koper. Pouk violine je začela zgodaj in že pri sedmih letih prvič zmagala na regijskem tekmovanju, kjer je bila nagrajena tudi kot najmlajša, a hkrati najboljša tekmovalka svoje kategorije.
Preberi več ...
Z odprtjem razstave Zven kamna in koncertom zasedbe Stop na izvirnih kamnitih glasbilih, ki mu bo sledil nastop Dekliškega pevskega zbora Glasbene šole Koper, se drevi ob 19.30 v Pokrajinskem muzeju začne 6. mednarodni bienale sodobne glasbe. Do petka bo na treh koncih nizal dogodke v znamenju čutov.
Preberi več ...
Praznik glasbe v Piranu
V oktobru, ko slavimo svetovni dan glasbe, ter v Evropskem letu kulturne dediščine, se je 10. oktobra v Piranu zgodil pravi "ognjemet" klasične glasbe, ki so ga ustvarili glasbeniki vseh generacij - od malih in malo večjih pianistov pa do že izkušenih umetnikov koncertantov in profesorjev glasbe. Preberi več ...
V oktobru, ko slavimo svetovni dan glasbe, ter v Evropskem letu kulturne dediščine, se je 10. oktobra v Piranu zgodil pravi "ognjemet" klasične glasbe, ki so ga ustvarili glasbeniki vseh generacij - od malih in malo večjih pianistov pa do že izkušenih umetnikov koncertantov in profesorjev glasbe. Preberi več ...
Za nami je velik projekt, ki je zahteval večmesečno pripravo in se je, sodeč po številnih odzivih, zaključil nadpovprečno in nad vsemi pričakovanji. Slednje so potrdili tudi mnogi navdušeni učitelji in gostje iz vse Slovenije. Celoten projekt je sledil eni ideji in ravno tako tudi nastopajoči - na prvem mestu je bila GLASBA in vse se je dogajalo zaradi GLASBE.
Preberi več ...
Preberi več ...
Slavnostna prireditev, s katero je v četrtek v Avditoriju Portorož sedem desetletij delovanja praznovala Glasbena šola Koper, je povezala učence, pedagoge in posebne goste, šola pa je predstavila svoje tri največje ansamble.
Preberi več ...
Glasbena šola Koper je predsinočnjim 70. rojstni dan praznovala tam, kjer se je njena zgodba začela - v Portorožu. Na slavju v dvorani Avditorija Portorož je ustanovi, ki deluje v Kopru, Izoli in Piranu, v govoru čestital predsednik republike Borut Pahor. I
Preberi več ...
Drevi bo 70 let praznovala Glasbena šola Koper, ki jo poleg matične sestavljata še šoli v Izoli in Piranu. Slavnostni koncert bo v Avditoriju Portorož, v mestu, kjer se je leta 1948 začela zgodba te glasbene šole.
Preberi več ...
Bistvo človeka predstavljeno v baletnih copatih treh Trnuljčic
Preberi več ...
Pet let mineva, odkar se je od nas poslovil profesor Miran Hasl, dolgoletni ravnatelj in učitelj violončela na Glasbeni šoli Koper. S svojimi idejami in razmišljanji, delom in prizadevnostjo je ustvaril to, kar danes žanjejo vsi tisti rodovi, ki jih je imel v mislih, ko je ustvarjal pogoje in prostor, v katerem lahko sedaj vzgajajo, učijo in z glasbo bogatijo spet nove in nove rodove.
Preberi več ...
Pogovor z učiteljem violine na GŠ Koper in mentorjem mladih filharmonikov Žigo Cerarjem
Preberi več ...
Skladatelj mlajše generacije Andrej Makor s Škofij je na skladateljskem tekmovanju v okviru londonskega festivala za sodobno glasbo London Ear Festival prejel drugo nagrado za skladbo Silence za violo solo.
Preberi več ...
Maša Stopar, dijakinja prvega letnika Umetniške gimnazije v Kopru, je prikupna mladenka in zavzeta violinistka, ki s svojim instrumentom prijateljuje že dobrih deset let; zanj se je navdušila že kot štiriletna deklica.
Preberi več ...
Konec marca je uredništvo glasbenih in baletnih oddaj Televizije Slovenija v veliki dvorani Konservatorija za glasbo in balet v Ljubljani priredilo finale slovenskega izbora za tekmovanje Evrovizijski mladi glasbeniki 2018. Kar štirje od šestih finalistov, ki so se predstavili na koncertu, imajo primorske korenine.
Preberi več ...
Z gala koncertom Orkestra Filharmonije Zuglo se je konec minulega tedna v dvorani ljubljanskega hotela Union sklenilo 10. mednarodno glasbeno tekmovanje Svirél, ki je od 12. marca povezovalo približno tisoč glasbenikov z najrazličnejših koncev sveta.
Preberi več ...
Mladi pianisti in njihove profesorice iz Glasbene šole Koper so lani novembra za 17. Slovenske klavirske dni 2017 v Glasbeni šoli Fran Korun Koželjski v Velenju pripravili zanimiv projekt, s katerim so predstavili manj znane otroške klavirske koncerte. Skupno muziciranje z učiteljem oziroma skupni nastop na odru namreč predstavlja dodatno motivacijo za učenca, na kar učitelji, še posebno na nižji stopnji glasbenega izobraževanja, pogosto pozabijo in se osredotočajo le na solistične programe.
Preberi več ...
Dvanajstletni pozavnist Tim Sabadin iz Šmarij pri Kopru, učenec sedmega razreda Osnovne šole Sečovlje in šestega razreda izolske podružnice Glasbene šole Koper, se je lani kot zmagovalec regijskega tekmovanja v 1. b kategoriji udeležil državnega tekmovanja Temsig. Prejel je srebrno plaketo in tretjo nagrado. Podoben uspeh je letos ponovil še na mednarodnem tekmovanju Davorin Jenko v Beogradu, kjer je v svoji, A kategoriji prejel srebrno plaketo in drugo nagrado ter zasedel tretje mesto.
Preberi več ...
Med 5. in 17. marcem je na Gorenjskem ter v Ljubljani in na Vrhniki potekal 47. Temsig, državno tekmovanje mladih slovenskih glasbenikov, ki ga je 21. marca v ljubljanskem zavodu sv. Stanislava zaokrožil koncert izbranih prvonagrajencev. Na njem se je zbralo osem Primorcev in v našo regijo je potovalo prav toliko prvih nagrad ali posebnih priznanj.
Preberi več ...
Dušan Kitič je profesor klarineta, saksofona in kljunaste flavte na Glasbeni šoli Koper in na podružnici v Izoli. Prihaja iz Novega Sada in od leta 2000 živi v Izoli. Že več kot 10 let je član Pihalnega orkestra Izola, od leta 2015 pa je tudi njegov predsednik in ga vodi.
Preberi več ...
V studiu Hendrix Radia Koper se bo drevi ob 20. uri v živo predstavila Glasbena šola Vinka Vodopivca Ajdovščina. Njeno razvejano dejavnost bodo z glasbo in besedo širši javnosti razkrivali učenci različnih komornih zasedb, njihovi mentorji in ravnateljica Bernarda Paškvan. Ajdovska glasbena šola praznuje 70-letnico delovanja in morebiti jo bo končno obeležila tudi s selitvijo v novo, sodobno stavbo.
Preberi več ...
Ko govori o glasbi, ji prav žari obraz. "Glasba je del mene. Tako kot so moje oči, o katerih ne razmišljam. Tam so, da z njimi gledam," razloži Mirjana Gvozdenac, priljubljena glasbena pedagoginja, ki ljubezen do glasbe že 25 let prenaša na učence glasbenih šol v Izoli in Piranu. Ko ne poučuje, pa ustvarja glasbo za skupino Poetrio, v kateri je združila vrhunske glasbenike, in pri tem neizmerno uživa.
Preberi več ...
Selma Chicco Hajdin, rojena v Kopru, je začela glasbeno pot pri sedmih letih na Glasbeni šoli Koper v klavirskem razredu prof. Lilije Kranjec. Kot zelo perspektivna dijakinja je za izjemne uspehe na več področjih prejela državno štipendijo. Študij klavirja je nadaljevala na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu red. prof. Dubravke Tomšič - Srebotnjak, kjer je diplomirala z najvišjimi ocenami. Zelo odmevna je tudi njena koncertna dejavnost; kot solistka in kot komorna glasbenica je veliko nastopala v Sloveniji in tujini (Italija, Hrvaška, Avstrija, Bosna in Hercegovina, Makedonija, Estonija).
Preberi več ...
Med 17. in 20. januarjem je na glasbeni šoli Koper (oddelek OŠ Koper) potekala skupinska delavnica Godalko, namenjena učencem violine od 1. do 8. razreda.
Preberi več ...
Antona Tomaža Linharta poznamo kot našega prvega komediografa, jutri pa bo v piranskem kulturnem centru Mediadom Pyrhani zazvenela tudi njegova skladba Mazurka. Pa ne samo ta, primorski pianist in skladatelj Bojan Glavina bo na komentiranem koncertu nanizal še dolgo vrsto domačih klavirskih miniatur.
Preberi več ...
Violistko Barbaro Grahor in pianistko Meto Červ poleg ljubezni do glasbe združuje tudi njun prvotni kraj bivanja - Ajdovščina. Že od malih nog sodelujeta: kot osnovnošolki sta skupaj muzicirali v Glasbeni šoli Vinka Vodopivca Ajdovščina, nato so ju na gimnaziji v Vipavi mnogokrat prosili, da nastopita na šolskih proslavah. Kljub temu, da se glasbeno sedaj izobražujeta vsaka na svojem koncu Evrope, njuno sodelovanje še kar traja.
Preberi več ...
Na veseli december so se tudi učenci in učitelji Glasbene šole Koper temeljito pripravili. Zvrstili so se številni nastopi in koncerti, s katerimi so nastopajoči želeli obdarovati svoje najbližje.
Preberi več ...
Minuli konec tedna se je v Celju končal niz šestih regijskih tekmovanj odraslih pevskih zasedb, ki jih pripravlja Javni sklad za kulturne dejavnosti. Na primorskem delu tekmovanja se je predstavilo 13 pevskih zborov oziroma malih pevskih skupin. Kar petim je žirija podelila zlata priznanja z odliko, z najvišjim številom točk (94) pa je ocenila nastop Dekliškega pevskega zbora Glasbene šole Koper, ki ga vodi Maja Cilenšek.
Preberi več ...
Tradicija danes so bili naslovljeni letošnji, 17. Slovenski klavirski dnevi, ki jih je v Glasbeni šoli Fran Korun Koželjski v Velenju zgledno pripravilo Društvo klavirskih pedagogov Slovenije Epta. Pester program predavanj, pogovorov, okrogle mize, koncertov in projektov šol so tehtno sooblikovali tudi primorski pedagogi in učenci.
Preberi več ...
Na petem bienalnem mednarodnem klavirskem tekmovanju Bela Bartok v avstrijskem Gradcu se je mlada pianistka iz Komna Eva Žagar uvrstila na drugo mesto in prejela drugo nagrado.
Preberi več ...
Borut Logar, glasbeni pedagog, dirigent in ustanovitelj Obalnega komornega orkestra ter dolga desetletja eden glavnih akterjev glasbenega življenja v slovenski Istri, je v nedeljo dopolnil osemdeset let. Na predvečer rojstnega dne so mu člani Obalnega komornega orkestra in nekdanji učenci v koprski glasbeni šoli pripravili koncert, ki je bil za slavljenca presenečenje.
Preberi več ...
Filip Kravanja Veljak, 17-letni dijak koprske Umetniške gimnazije, se trobento uči že od sedmega leta in v teh desetih letih je z njo nanizal vrsto uspehov na regijskih, državnih in mednarodnih tekmovanjih. Predvsem pa jo je tako vzljubil, da ji je sklenil ostati zvest vse življenje. Trdno je odločen, da bo prav trobenta postala njegov poklic.
Preberi več ...
Odličnemu Mednarodnemu tekmovanju Baltskega morja za zgled mariborski Gallus
Preberi več ...
Na letošnjem Regijskem tekmovanju mladih glasbenikov Primorske sta v najnižji starostni kategoriji zmagala tedaj še ne desetletna Tadeja Udovič Kovačič in Maj Pucer, oba z Glasbene šole Koper.
Preberi več ...
Na zborovskem tekmovanju International Baltic Sea Choral Competition v obmorski Jurmali v Latviji je drugo mesto osvojil Dekliški zbor Glasbene šole Koper.
Preberi več ...
5. poletna šola za mlade pianiste na GŠ Koper v organizaciji KUD ARSMAGNA.
Vprašanje ali naj se otrokom počitnice začnejo z zadnjim dnem šole in končajo s prvim septembrom, ali pa naj vključijo otroka v kakšno poletno pa vendarle "umsko" dejavnost je tudi letos pestilo veliko število staršev. Če pa se že odločimo za poletno šolo, kakšna na bi ta bila, da bi združevala tako učenje kot zabavo? Morda prav takšna o kateri pišemo. Dobro premišljena in zastavljena z občutkom za otroke.Idejna vodja, ki je pred petimi leti ustanovila KREATIVKLAVIR, je profesorica klavirja na GŠ Koper in na Gimnaziji Koper – Valentina Češnjevar. Od lanskega leta sodeluje s sestro Aleksandro Češnjevar Glavina, prav tako profesorico klavirja v obeh omenjenih ustanovah. Preberi več ...
Vprašanje ali naj se otrokom počitnice začnejo z zadnjim dnem šole in končajo s prvim septembrom, ali pa naj vključijo otroka v kakšno poletno pa vendarle "umsko" dejavnost je tudi letos pestilo veliko število staršev. Če pa se že odločimo za poletno šolo, kakšna na bi ta bila, da bi združevala tako učenje kot zabavo? Morda prav takšna o kateri pišemo. Dobro premišljena in zastavljena z občutkom za otroke.Idejna vodja, ki je pred petimi leti ustanovila KREATIVKLAVIR, je profesorica klavirja na GŠ Koper in na Gimnaziji Koper – Valentina Češnjevar. Od lanskega leta sodeluje s sestro Aleksandro Češnjevar Glavina, prav tako profesorico klavirja v obeh omenjenih ustanovah. Preberi več ...