Novice, članki in odmevi ...
Bilo je spomladi, 4. marca 1963. V baročni dvorani glasbene šole so zazvenele skladbe Haydna, Turina, Škerjanca, Griega, Čajkovskega, Dvoraka in Rahmaninova. Koncertiral je Trio Lorenz. Ustanovljeno je bilo Društvo prijateljev glasbe (DPG). Zaradi duhovne odprtosti, zavidljivega ugleda, kakovostnega izbora koncertov, dobre organizacije in mediteranske radoživosti je Koper postal novo središče ozvočenega zemljevida Slovenije.
Preberi več ...
“Mi nismo samo Beethoven in Mozart. Naši klasični glasbeniki znajo igrati tudi rock in pop in metal. Če želimo ohraniti poslanstvo glasbene šole in ponuditi kakovosten pouk tudi v bodoče, potrebujemo prostore. Bojujemo se za kulturni utrip mesta in širše okolice,” je včeraj v popotnico peticiji za reševanje prostorske stiske povedal Boris Benčič, pomočnik ravnatelja Glasbene šole Koper. Peticijo je podpisalo že 1700 ljudi.
Preberi več ...
Glasbena šola Koper se sooča s prostorsko stisko, zato pozivajo občino, naj zagotovi sredstva za izdelavo projekta širitve šole. Zdaj so raztreseni po Kopru, tudi v neprimernih prostorih, je za STA pojasnil ravnatelj Glasbene šole Koper Iztok Babnik. Prepričan je, da mora glasbena šola ostati v mestnem jedru.
Preberi več ...
Glasbena šola Koper poziva občino k reševanju prostorske stiske
Preberi več ...
V Glasbeni šoli Koper se že več let soočajo s prostorsko stisko, kar jim otežuje delo in kakovostno poučevanje. Ravnatelj glasbene šole Iztok Babnik je sestavil pismo podpore, s katerim koprsko občino poziva k urgentnemu reševanjih prostorskih težav.
Preberi več ...
Prostorska stiska Glasbene šole Koper je že tako velika, da je njen ravnatelj Iztok Babnik sestavil pismo podpore, s katerim prosi za urgentno reševanje prostorskih težav. Mestna občina Koper zaenkrat nima konkretnega odgovora na stisko, ki jo čutijo profesorji in dobrih tisoč mladih glasbenikov in plesalcev. Podpisovanje pisma bo potekalo do konca tedna.
Preberi več ...
Die Musikschulen Voitsberg und Bärnbach unternahmen mit ihrem gemeinsamen Musikschuldirektor Wolfgang Jud im Rahmen von Erasmus+ eine Bildungsreise ins slowenische Koper. Die Partnermusikschule in Koper ist mit knapp 900 Schülerinnen und Schülern eine der größten und renommiertesten Musikschulen in Slowenien.
Preberi več ...
V soboto, 30. septembra 2023, se je na Glasbeni šoli Koper odvijal Flavtistični dan.
Preberi več ...
Slovenski glasbenik: organist, pianist, skladatelj, pedagog, publicist in predavatelj Bojan Glavina
Preberi več ...
Bojan Glavina prejemnik Gerbičeve nagrade za življenjsko delo
Preberi več ...
Na pianističnem tekmovanju Merci, Maestro!, ki je bilo aprila v Bruslju (Belgija), je med udeleženci iz dvaindvajsetih držav sveta kot edina predstavnica Slovenije sodelovala mdi učenka Glasbene šole Koper, podružnice Piran, desetletna Astrid Glavina.
Preberi več ...
Nedavno je izšel učbenik za pouk gumbne harmonike Prve gumbolovščine so več kot pustolovščine profesorice Mirjane Gvozdenac, učiteljice harmonike na glasbenih šolah v Izoli in Piranu.
Preberi več ...
Marca letos je v več krajih potekalo tradicionalno, že 52. državno tekmovanje mladih glasbenikov Slovenije - TEMSIG, ki se ga je udeležilo kar 754 tekmovalcev iz šestdesetih glasbenih šol.
Preberi več ...
V Stari Gorici je od 26. do 29. maja potekalo tekmovanje »Giovani talenti 2023«, ki se je udeležil izolski violončelist Alexander Hajdin, ki ga bolj poznamo kot uspešnega sabljača, saj se ponaša tudi z dvema naslovoma državnega prvaka in enim naslovom vice prvaka.
Preberi več ...
V sredo, 5. aprila 2023, je v Kulturnem domu Cerknica potekala svečana podelitev nagrad in priznanj Frana Gerbiča. Nagrade in priznanja Frana Gerbiča so najvišje stanovske nagrade, ki jih Zveza slovenskih glasbenih šol letos že 20. podeljuje najzaslužnejšim glasbenim pedagogom in organizatorjem za življenjsko delo ter za izjemne dosežke na pedagoškem in organizacijskem področju pri uveljavljanju glasbene vzgoje in izobraževanja v Republiki Sloveniji. Zveza Slovenskih glasbenih šol je v dvajsetih letih podelila 37 nagrad in 62 priznanj Frana Gerbiča.
Preberi več ...
V 80. letih preteklega stoletja je bila želja po negovanju ljubezni do klasične glasbe tudi po zaključeni formalni izobrazbi na glasbeni šoli tako velika in živa, da so bivši učenci godal kljub številnim obveznostim sprejeli izziv in se organizirali v orkester. In tako se je začelo. Obalni komorni orkester je bil ustanovljen leta 1983. Njegov prvi dirigent je bil Borut Logar, priznani primorski pedagog in violinist.
Preberi več ...
Preberi več ...
Pretekli teden se je odvijalo 52. državno tekmovanje mladih glasbenikov RS – TEMSIG 2023. Na podružnici Izola, Glasbene šole Koper, smo se razveselili izjemnih uspehov učencev tolkal ter trobil, kar je rezultat vztrajnosti in discipline učencev ter učiteljev.
Preberi več ...
Izolanka Ana Birsa Krušec, 22-letna študentka Akademije za glasbo, je s kljunasto flavto ob drugih uspehih lani na Temsigu dosegla maksimalnih sto točk. Kot pevka je uspešna tudi na zborovskih tekmovanjih, kot članica različnih ansamblov pa tudi na odrih.
Preberi več ...
Ema Hladnić, 14-letna Pirančanka, že vrsto let dosega izjemne rezultate na klavirskih tekmovanjih, uspešno pa tekmuje tudi v naravoslovju, slovenščini in angleščini. Vseh, tudi najtežjih nalog se loteva z nasmehom in z neizmerno delovno vnemo.
Preberi več ...
Desetletna Astrid Glavina iz Sečovelj se vse od petega leta uči klavir in uspešno tekmuje: priigrala si je že sedem prvih in dve drugi nagradi. Rada se ukvarja s športom, veliko bere, je zelo ustvarjalna in ima bujno domišljijo.
Preberi več ...
Jana Ilić, dijakinja umetniške gimnazije v Kopru, prihaja iz Srbije, kjer je že od svojega osmega leta žela izjemne uspehe, potem pa se je prav zaradi flavte z vso družino preselila v Slovenijo. Tu je letos prvič zaigrala kot solistka z orkestrom.
Preberi več ...
Glasbena šola Izola je s koncertom v kulturnem domu, ki je na odru povezal več kot 30 nastopajočih, obeležila 70. obletnico delovanja. Čeprav je o prvih letih malo pisnih virov, ti z zanesljivostjo pričajo o začetkih delovanja šole leta 1952.
Preberi več ...
100. obletnica rojstva skladatelja Vladimirja Lovca
Muzikološki simpozij ob zaključku leta Vladimirja Lovca je z devetimi referati osvetlil življenje in delo tega koprskega skladatelja, ob tem pa pod vprašaj postavil njegov ustvarjalni moto, »Glasba mora biti iskrena, poštena, neposredna in lepa«. Preberi več ...
Muzikološki simpozij ob zaključku leta Vladimirja Lovca je z devetimi referati osvetlil življenje in delo tega koprskega skladatelja, ob tem pa pod vprašaj postavil njegov ustvarjalni moto, »Glasba mora biti iskrena, poštena, neposredna in lepa«. Preberi več ...
V soboto je v dvorani sv. Frančiška Akademski pevski zbor Univerze na Primorskem (APZ UP) pripravil prednovoletni koncert Zvezd srebrni sij. Predstavili se se tudi gostujoči MPZ Osnovne šole Šmarje pod vodstvom Suzane Čopi Stanišić, MPZ Glasbene šole Koper pod taktirko Maje Cilenšek in osveženi MeMPZ Gimnazije Koper, ki ga vodi Andrej Makor, vse bolj uveljavljeni skladatelj, čigar skladbe so zaživele tudi tokrat.
Preberi več ...
Tržačan Jan Kuret Coretti se kljub rosnim letom bliža koncu študija na specialni glasbeni gimnaziji v Weimarju. Prihaja iz glasbene družine, njegove študijske poti pa ga že od malega vodijo daleč od doma, a s spoznanjem, da mora verjeti vase.
Preberi več ...
Zavod lepih umetnosti v sodelovanju z Mestno občino Koper, Društvom prijateljev glasbe, Pokrajinskim muzejem in Zvezo kulturnih društev končuje jubilejno leto, posvečeno 100. obletnici rojstva koprskega skladatelja Vladimirja Lovca.
Preberi več ...
Na festivalu Kitarika so se v začetku novembra predstavili vrhunski glasbeniki kitaristi in gostje svetovnih koncertnih odrov.
Preberi več ...
Prepleteni zgodbi nadarjene in zavzete mlade glasbenice Elizavete Ilienko in mestne palače, ki stoji v zgodovinskem delu Izole in v kateri je glasbena šola, pripovedujeta, kako je palača Besenghi degli Ughi, zgrajena v letih od 1775 do 1781, dala zavetje glasbi in tudi prihodnosti.
Preberi več ...
V portoroškem Avditoriju sta kar dva orkestra pod taktirko Slavena Kulenovića počastila spomin na Vladimirja Lovca. Ob 100-letnici rojstva so tako zazvenele tudi njegove simfonične partiture.
Preberi več ...
V Kopru obeležujejo stoletnico rojstva skladatelja, pianista in glasbenega pedagoga Vladimirja Lovca - Z glasbo je navdušil številne generacije koprskih otrok in sooblikoval povojni glasbeni utrip Istre
Preberi več ...
Violinistka Živa Kralj, dijakinja koprske umetniške gimnazije, je lani dosegla nekaj opaznih uspehov, najprej na državnem tekmovanju Temsig, potem še z uvrstitvijo v evropski mladinski orkester Concertgebouw v Amsterdamu. Letos pa bo igrala v svetovnem orkestru v Švici.
Preberi več ...
Jugendliche aus Koper und Graz im Musikverein.
Preberi več ...
Kitaristka Andreja Žiberna, lanskoletna nagrajenka državnega in dveh mednarodnih tekmovanj, maturantka umetniške gimnazije v Kopru, prihaja iz Tomaja. Že od otroštva je njena največja ljubezen kitara, a za poklicno pot si je izbrala računalništvo.
Preberi več ...
Kitarist Jurij Mušič iz Prvačine, maturant umetniške gimnazije v Kopru, je kljub rosnim osemnajstim letom zelo razgledan in ustvarjalen mladenič mnogih talentov, za nadaljnje šolanje pa je izbral glasbo.
Preberi več ...
Čeprav je delo skladatelja in pedagoga Vladimirja Lovca (1922-1992) najtesneje povezano z Glasbeno šolo Koper, kjer je ravnateljeval in poučeval več kot tri desetletja, je njegov nemirni skladateljski duh zaznamoval tudi delovanje prvega profesionalnega gledališča v slovenski Istri, Gledališča slovenskega Primorja Koper, še bolj pa ustvarjanje koprske baletne šole, ki je v sklopu gledališča delovala tri leta, na njenem odru pa so na Lovčevo glasbo zaživeli kar trije baleti: polvečerni balet Balada o delu in dve baletni miniaturi.
Preberi več ...
Preberi več ...
34 zlatih plaket, zgledno število najvišjih in posebnih nagrad so osvojili mladi primorski glasbeniki na letošnjem 51. Temsigu. Magične stotice so si prislužili fagotist Primož Furlan, klarinetistka Samanta Škorja, pianist Vid Ibic in Ana Birsa Krušič s kljunasto flavto.
Preberi več ...
Vladimir Lovec še kar preseneča. Je pravo odkritje! Tako je bilo slišati ob slavnostnem začetku leta Vladimirja Lovca, pedagoga, skladatelja in dirigenta, ki bi v četrtek praznoval 100. rojstni dan. Njegovo delo bo letos v ospredju več dogodkov, na jubilejni dan pa so v Glasbeni šoli Koper predstavili novo zbirko klavirskih skladb, odprli razstavo in pripravili koncert profesorjev klavirja, na katerem so nekatera Lovčeva dela zazvenela prvič.
Preberi več ...
Ob stoti obletnici rojstva skladatelja, dirigenta in pedagoga so izdali in predstavili njegova manj znana zgodnja dela.
Preberi več ...
Dvanajstletni Filip Luka Butinar iz Lucije je navdušen kitarist in strasten jadralec. Lani je še kot enajstletni učenec Glasbene šole Koper zmagal na državnem tekmovanju Temsig, v razredu optimist pa se je uvrstil tudi v državno jadralsko reprezentanco.
Preberi več ...
Danes ni dvoma, da je bil Vladimir Lovec, čigar 100. obletnico rojstva praznujemo prav danes, kot pedagog, skladatelj in vsestransko glasbeno dejaven posameznik izjemno pomembna osebnost za slovensko Primorje. V želji, da bi njegovo delo še širše in temeljiteje spoznali, so se povezali številni posamezniki in ustanove, ki bodo vseletni projekt ob obletnici Lovčevega rojstva danes tudi slavnostno zagnali s predstavitvijo klavirskih notnih zbirk, prvo razstavo in koncertom v Glasbeni šoli Koper.
Preberi več ...
Skladatelj, pianist, klavirski pedagog, predavatelj in publicist Bojan Glavina je na Akademiji za glasbo v Ljubljani diplomiral iz orgel pri prof. Hubertu Bergantu in kompozicije pri prof. Marku Mihevcu ter opravil dvoletno šolo za klavirske pedagoge v Gorici pri prof. Sijavušu Gadžijevu.
Je prejemnik študentske Prešernove nagrade Akademije za glasbo v Ljubljani za skladbo Štiri folklorne miniature za orkester (Ljubljana 2008) in Tartinijevega priznanja Občine Piran za izjemne dosežke v kulturi (Piran, 2013). Veliko njegovih skladb je bilo nagrajenih na slovenskih in mednarodnih natečajih za kompozicijo. Več kot polovica njegovega opusa je posvečena otrokom in mladini. Preberi več ...
Je prejemnik študentske Prešernove nagrade Akademije za glasbo v Ljubljani za skladbo Štiri folklorne miniature za orkester (Ljubljana 2008) in Tartinijevega priznanja Občine Piran za izjemne dosežke v kulturi (Piran, 2013). Veliko njegovih skladb je bilo nagrajenih na slovenskih in mednarodnih natečajih za kompozicijo. Več kot polovica njegovega opusa je posvečena otrokom in mladini. Preberi več ...
V letu 2022 obeležujemo 100. obletnico rojstva skladatelja, dirigenta, pedagoga in publicista Vladimirja Lovca.
Preberi več ...
Nika Toškan se je začela učiti violino pri treh letih, pri štiriindvajsetih pa končuje magistrski študij v Amsterdamu. Nedavno smo jo spoznali kot zmagovalko mednarodnega tekmovanja v Antwerpnu in kot solistko na koncertu ob inavguraciji koprskih orgel.
Preberi več ...
Tekmovanje mladih glasbenikov je v letu 2020 obeležilo 50 let svojega obstoja. Častitljiva letnica tekmovanja govori o tradiciji in sistematičnem delu z glasbeno nadarjenimi otroki v Sloveniji.
Preberi več ...
V sozvočju z naravo ... je naslov projekta, ki je mlade koprske pianiste ob izvedbi pisanega nabora skladb slovenskih skladateljev, ki črpajo navdih iz narave, vzpodbudil k razmišljujočemu odnosu človeka do narave. Projekt so predstavili na letošnjih 20. Klavirskih dnevih v Portorožu.
Preberi več ...
Ireneja Nejka Čuk je vsestranska in izjemno dejavna mlada glasbenica, ki ima za sabo pestro in raznoliko študijsko pot, a tista, ki jo najbolj zanima, se šele dobro začenja. Je študentka prvega letnika petja na Akademiji za glasbo v Ljubljani, obenem pa absolventka magistrskega študija farmacije.
Preberi več ...
Čeprav ima 16-letni Matia Šramel iz Šmarij nadvse rad tudi matematiko in ostale naravoslovne predmete, je glasba tista, ki je osvojila njegovo srce. Že od malih nog je kazal obilo talenta, od vseh inštrumentov pa ga je najbolj očarala trobenta. Letos je bil kot prvi Slovenec povabljen na srednješolsko izobraževanje na prestižno šolo Wells Cathedral School v Angliji. “Sedaj imam izvrstno priložnost, da postanem glasbenik, o kakršnem sem vedno sanjal,” pravi Matia. Kljub bolezni, ki ga spremlja že od malega, si ne pusti vzeti svojih sanj. Žal pa si brez finančne pomoči njegova družina ne bo mogla privoščiti nadaljevanja sinovega šolanja na Otoku.
Preberi več ...
Kitarist Leo Maj Kokol, dijak umetniške gimnazije v Kopru, je prikupen, postaven, zelo zgovoren, samozavesten in vedno nasmejan mladenič. Poleg kitare ljubi tudi petje, uspešen pa je tudi kot športnik. Pohvali se lahko z državnim rekordom v dvigovanju uteži in z bronastim priznanjem z državnega tekmovanja mladih kitaristov na Temsigu. Čeprav že dobro ve, kaj hoče, se še ne more odločiti, kam ga bo peljala poklicna pot.
Preberi več ...
Ko so nove orgle že donele v koprski stolni cerkvi, so se v Glasbeni šoli Koper veselili manjšega, širši javnosti neznanega podviga, ki pa je nadvse pomembna pridobitev za tamkajšnjo, recimo kar “klavirsko skupnost”. Novega koncertnega klavirja so se razveselili pedagogi in učenci, pa tudi dijaki koprske gimnazije, ki so skupaj z mlajšimibodočimi pianisti klavir inavgurirali s koncertom.
Preberi več ...