Novice, članki in odmevi ...

VOKAL JE NAJLEPŠI INSTRUMENT
Leto 2013/2014  |  14.11.2013  |  Videno: 360672  |  A+ | a-
Primorske novice, četrtek, 14. 11. 2013
BRANKA KLJUN, Radio Koper



Glasbi se je začel posvečati kot učenec klavirja pri profesorici Selmi Chicco na Glasbeni šoli Koper. Na pripravah za vpis na Umetniško gimnazijo je spoznal Ambroža Čopija, svojega prvega mentorja za kompozicijo, ki ga je kot zagret zborovski dirigent in skladatelj navdušil predvsem za vokalno tvornost. Danes ima v svojem ustvarjalnem opusu že kakih 60 del, večina teh je prav zborovskih. »Najprej sem se lotil prirejanja ljudskih pesmi, predvsem tistih iz Istre, nekatere mi je zapel kar moj nono in ugotovil sem, da me to delo zelo veseli,« pripoveduj e Andrej. Imel je veliko srečo, kot pravi, da je vsa njegova dela Ambrož Čopi s svojimi zbori »se topla« izvedel in posnel. Seveda z rezultati ni bil vedno zadovoljen, zato je vztrajal, da jih popravi in dodela, skupaj sta iskala boljše rešitve, takšne, ki jih pevci laže izvedejo, učinek pa je boljši. »V njem sem prav kmalu odkril temperament in muzikalnost ter intuicijo, ki jo nosi v sebi. To je zelo pomembno, brez tega ne gre.« pravi profesor Čopi in dodaja, da je zelo vesel, ker vidi, da je Andrej zagnan in predan glasbi. »V zadnjih letih je namreč zelo napredoval, svoje glasbene prebliske lepo razvija in oblikuje v nova dela. Vesel sem njegovih novih poti.«
Danes pri Andreju naročajo skladbe najboljši slovenski zbori, pisal je že za Vokalno akademijo Ljubljana, za Ženski zbor Čarnice, APZ Tone Tomšič, Otroški zbor Nazarje in Ženski vokalni kvartet Gallina - dekleta ga imenujejo kar »hišni skladatelj« -, največ pa je napisal za oba koprska zbora: Mešani pevski zbor Obala in Akademski pevski zbor Univerze na Primorskem. Slednji je njegova dela izvajal tudi na mednarodnem tekmovanju v italijanskem Arezzu. Kot uspešen študent 2. letnika kompozicije je imel pred nedavnim v klubu Cankarjevega doma s sošolcem Tinetom Becom svoj prvi skladateljski večer. Oblikovali so ga Dekliški zbor Akademije za glasbo z dirigentom Markom Vatovcem, ki je izvedel Andrejeve ljubke izštevanke na slovenska otroška ljudska besedila, Kvartet Gallina, ki je pesem Skrivnost na verze Ferija Lainščka krstno izvedel, sopranistka Martina Burger s pianistko Mojco Prus in pa 60-članski Akademski pevski zbor Tone Tomšič iz Ljubljane s Sebastjanom Vrhovnikom, ki je izvedel tri njegova novejša dela za mešani zbor.
Na koncertu je bil tudi Andrejev profesor, skladatelj Jani Golob, ki je o svojem študentu povedal: »Menim, da gre za zelo talentiranega mladega ustvarjalca. Prepričan sem, da bo ne le uspešno zaključil študij, temveč tudi nadaljeval kariero skladatelja in bo v slovenskem kulturnem prostoru opazen ustvarjalec.« Andrej pravi, da bo zaključil vse tri smeri študija na ljubljanski Akademiji, saj se vse tri učinkovito prepletajo. Kot pevec je v zadnjem času sodeloval v dveh operah, kar mu je bilo v veliko veselje, sodeluje v moškem zboru Vokalna akademija Ljubljana, občasno pa tudi v zboru Radiotelevizije Slovenija. 
Kot skladatelj se v največji meri posveča vokalni glasbi, saj meni, da je prav vokal najlepši instrument, vendar pa mu tudi instrumentalna ni tuja. Prav zdaj nastaja kantata in skladba za simfonični orkester, delo za godalni orkester je končano in pripravljeno za krstno izvedbo, trobilni trio pa je bil pred kratkim izveden na srečanju akademij v Zagrebu. »Glasba je glasba,« meni Andrej. »Najsi bo vokalna ali instrumentalna, ena in druga slej ko prej nastajata iz navdiha in iz želje po ustvarjanju.«